Tesadüflere Asla İnanmadım.
05 Ocak 2016 Salı
Halil Erdem Gültekin
Hayatımda karşılaştığım tesadüflerin asla tesadüf olduğuna inanmadım.

Tesadüflere Asla İnanmadım.

Hayatımda karşılaştığım tesadüflerin asla tesadüf olduğuna inanmadım. Hep bir hikmet aradım. Geçen günkü yazıma İsmail Bektaş tesadüfen rastladığını beyan eden bir girizgâhla söylediklerime sözde cevap veya düzeltme babından bir şeyler yazdı. Hangisini ele alsam neresini cevap yazsam bilemedim. Bir kere yazı ve kürsü hayatımda isim zikretmeyi pek doğru bulmadım. Ama bazen mektubun doğru adrese gitmesi için isim yazmak gerekiyormuş. Sabotaj meselesinden başlayalım.

“Çanakkale Etkinlik Afişi “ Perpa Muhasebe Facebook Sayfasından Kaldırıldı…

Bu arada sabotaj dediği meseleyi değinmeye nasıl yüzü oldu. Onu çok merak ettim. Bu olay kısaca şöyle gelişti; Perpa’da 2015 yılının mart ayında Çanakkale Destanının Yüzüncü Yılı adlı konferans düzenlemiştik. Bu yıllardır Perpa’da onlarca hatta yüzlerce etkinliklere rağmen yapılmamış bir şeydi. Bu etkinliği Perpa muhasebe grubu facebook sayfasından ilan etmiştik. Daha sonra üzülerek silindiğini gördük. 

Çünkü sayfada tohumcular derneği dâhil birçok muhasebeyle alakalı alakasız paylaşımlar vardı. Meslekle Alakasız derneklerin fuarı paylaşılmışken dedelerimizden bize kalan şanlı miras Çanakkale Destanının Afişinin Kaldırılmasını yadırgamıştık. Sanki Dedelerimiz farklı! Araştırmalarımız neticesinde Afişi kaldırma işini dönem sözcülerinin haberi olmadan yani onları hiçe sayarak sorulmadan tek bir kişinin yaptığını öğrendik. 

Bunu yapan kişiye itirazımı ilettiğimde, kendisi de; kabul etmiyorsanız bu durumu gelirsin toplantıda konuşuruz demişti. Yani bunu toplantı gündemine almak benim teklifim değildi. Çanakkale etkinliğini silen kişinindi.

O olayın -İsmail beyin sabotaj dediği- Çanakkale Destanı Afişi kaldırılma konusunu müzakere esnasında birkaç arkadaş buyurun sene sonu siz dönem sözcümüz olun dediler. Bizim hiçbir gruba önyargımız yok dediler. Birilerinin ağzından bir söz çıkmasını ve genel itiraz eden olmamasını ben elbette bir teklif ve kendisinin ifadesiyle taahhüt kabul edebilirim.  Çünkü ben ağzımdan çıkan sözü yiyecek, onu boşa atacak bir insan değilim. Karşımdakileri de öyle olmasını bekliyorum… Malum Kişi kendinden bilir işi… Hatamız bu oldu…

Kendi Aldıkları Kararı Yine Kendileri Değiştirdiler…

Bu konu orada gayet demokratik şekilde müzakere edildi. Ve facebook sayfa yönetimi mevcut dönem sözcüleri olan üç kişiye verilmesi oybirliği ile karara bağlandı. Ve lütfen buraya dikkat kendi aldıkları kararı 2 ay geçmeden yine kendileri değiştirdiler. İnsanların bir duruşu ve omurgası olması lazım. Ben bunu o toplantıda açıkça ifade ettiğim için burada yazmayı da yanlış bulmuyorum. “Sabotaj” dediği mesele bu. 

Şimdi kendi aldığınız karar uygulanmayacak, buna sesiniz çıkmayacak? Bunu hatırlattığımızda ortada hiçbir neden yokken Facebook sayfası yönetimine  dair aldığınız kararını yine kendiniz değiştireceksiniz. Adama sormazlar mı 2 ayda ne değişti de 2 ay önceki karara el kaldıran da o kararı uygulanmamasına ses çıkarmayanlar da ve sonrasında değiştirenler de AYNI KİŞİLER. Bu Tornistan işinde İsmail Bey’in de aralarında olma şerefine! nail olması kendisine yeter.

Aldıkları kararı 2. Sefer yine Çiğnediler…

Peki, bizim dönem sözcüsü olma niyetimiz ne zaman başladı. Onun da hikâyesi kısaca şöyle:  Perpa muhasebe Grubu Facebook sayfası yönetimi için alınan ilk karar; mevcut 3 tane dönem sözcüsü olacak şeklinde iken, daha sonra geçmiş bütün dönem sözcüleri olarak değiştirilmişti biliyorsunuz. Bir zaman sonra kulağımıza geldi ki bir arkadaşımız Facebook sayfasında yöneticilikten çıkarılmış. Nedenini bilmiyoruz ama arkadaşımızın özelliği çağdaş gruptan ayrılan kişiler olması. Peki, bu arkadaşımız geçmiş dönemde dönem sözcülüğü yapmış mıydı; evet yapmıştı. O zaman çıkartılmaması gerekiyordu. Ama dedik ya insan da bir omurga olması lazım.

Geçmiş dönemde dönem sözcülüğü yapan arkadaşın yöneticilikten çıkarılma olayını dönem sözcülerine sorduğumuzda haberlerinin olmadığını öğrendik. Yani birisi ya da birileri yine dönem sözcülerini hiçe sayarak onlara sormadan işlem yapmıştı. Tabii bizim müdahalemiz sonucunda seve seve o arkadaşı tekrar yönetici yaptılar veya yapılmasına ses çıkaramadılar…

Yukarıda örneklerini verdiğim olaylarda görüldüğü üzere Perpa Muhasebe Grubunun bir ONURSAL DÖNEM SÖZCÜSÜ var. Dönem sözcüleri dâhil kimseye sormadan iş yapan. Bir de buna razı olanlar var… Bir de bizim gibi onurlu duruş sergileyenler var. Perpa Muhasebe Grubuna bir sabotaj olduysa bunu yapan ben değilim… Asıl sabotajı yapanlar küçük hesaplarla oyuncak zafer peşinde koşan kişiler.

Olayların böyle geliştiği ortamda o zaman biz de dönem sözcüsü olalım bari dedik. Madem hazır teklif de var, neden olmayalım dedik. Ee peki olmadık da ben ne kaybettim. Kendi adıma hiçbir şey. Hatta kazanımlarım var; Bana hak verenlerin sayısı arttı. Biz dün sade üye olarak nasıl gördüğümüz yanlışlara müdahale edip düzelttirdiysek yine yanlışlar olursa müdahale edeceğimizden kimse şüphe duymasın.

Bizim biatçı arkadaşlarımız ve kurşun askerimiz olmadı. Ama yıllarca her sene son toplantıdan bir önceki toplantıda yapılan dönem sözcülüğü seçiminin neden son haftaya bırakıldığını buradan Bektaş’ın yazısından öğrenmiş olduk…

Kısaca anlatayım dedim ama olayın özetinin özeti bu kadar oldu. Seçimin dürüst olup olmadığına ve Perpadan bazı Kişilere “Meslekte Birlikçi” adaymış, diğerine oy verin denilip denilmediğine, benim sözde ilçe temsilciliğimden uzaklaştırıldığım meselesine nasipse diğer yazımda değineceğim…

Saygılarımla

Halil Erdem Gültekin

Her türlü görüş, öneri ve eleştiriniz için lütfen yazınız.

hegultekin@msn.com

Açış Konuşması; Ali Haydar Tunç (İSMMMO Başkan Yardımcısı), Moderatör ; Halim Bursalı (İSMMMO Y.K.Ü), Konuşmacılar ; Yalçın Sütütemiz-(İstanbul TESMER Eğitmeni) ve Mücahit Yılmaz - (İstanbul TESMER Eğitmeni "Yapılandırmada Dikkat Edilecek Hususlar ve İstihdam Teşvikleri"
Genel Başkan Emre Kartaloğlu ve SGK Bşk Sayın İsmail YILMAZ’ın katılımlarıyla, 20 Ocak 2021 Çarşamba günü saat 11.00'de SOHBET PROGRAMI gerçekleştirilecektir.
Kamu Gözetim Kurumu tarafından yetkilendirilen derneğimiz tarafından bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programı kapsamında Ocak ayı yüz yüze ve on-line eğitim takvimimiz aşağıdaki görsellerde paylaşılmıştır.
İSMMMD, Kamu Gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından uzaktan eğitim yöntemi ile bağımsız denetçiler için sürekli eğitim programları düzenleme konusunda yetki almış olup; Temel Tahkim Eğitimi konulu ders açılmıştır.