Türmob ’da Yolsuzluk Yapıldı İddiaları!
05 Haziran 2024 Çarşamba
Halil Erdem Gültekin
Bu başlığı attığımda birçok kişi aradı. Arada konuyu öğrenmek isteyenler olduğu gibi hafiften ince uyarı yapanlar da oldu.
Türmob ’da  Yolsuzluk Yapıldı İddiaları!

Halil Erdem Gültekin
Meslek Siyaset Yazarı

Bu başlığı attığımda birçok kişi aradı. Arada konuyu öğrenmek isteyenler olduğu gibi hafiften ince uyarı yapanlar da oldu. Başın ağrır diye...Karınca kararınca ön bilgi verdim. Bu yazı bir suçlama veya karalama yazısı değildir. Asla. Sadece kitaplaşmış bir hatıratta rastladığım bir olay. Ama ciddi bir olay. Konunun merkezi;  Ankara’dan Gökhan Dede üstadımızın hatıratlarına dayanıyor.  Gökhan Dede beyin birçok kitabı var; Bunlardan birisi 89’dan 2013’e ASMMMO’da Grup hareketleri ve Ankara ÇDMB Hatıratlar çok önemli. Herkes mesleki mücadelenin sonucuna bakarlar ama kimse o mücadelede ne zorluklar yaşandı bilemez. Meslek siyasetinde mücadele eden birçok kişinin daha çok hatırat yazması gerekiyor bence. Gelelim ana konuya ; Bakınız Gökhan Dede üstadımız kitabında 2006 yılında şahit olduğu bir olayı nasıl anlatıyor?

2. ÖNSEÇİMLER ÖNCESİNDEYAŞANAN OLUMSUZLUKLAR:

a. TÜRMOB Devrede! Daha önceleri yapılan birçok seçimde olduğu gibi, bu önseçimde de TÜRMOB ‘un seçimlere müdahalesi, hatta ekonomik ve kişisel desteklerinin olduğu söylemleri yaygınlaşmıştı. 

Dönemin kimi hâkim TÜRMOB yönetim kurulu üyeleri, diğer dönemlerde olduğu gibi, bu seçim döneminde de Çağdaş Muhasebeciler Grubundan yani Ali Metin Polat'tan yana destek koydular Nitekim kişisel desteklerinin yanı sıra ekonomik desteklerinin de yapıldığı iddiaları ortaya döküldü.

ALİ METİN POLAT BAŞKANLIĞINDA TURUNCU LİSTENİN ÖNSEÇİM BROŞÜRLERİNİN MATBAA BASKISININ YAPTIRILDIĞI İÇERİĞİNİN DE DÜZENLENDİĞİ ORTAYA ÇIKTI. BUNUN DIŞINDA ÇMG ADAY TANITIM BROŞÜRLERİNİN TÜRMOB / TESMER' TEMEL EĞİTİM VE STAJ MERKEZİ DİKMEN/ANKARA 

ADRESİNDEN YURTİÇİ KARGO İLE AÇDMG GRUP ÜYELERİNE GÖNDERİLDİĞİ, BU GÖNDERİLERİ ALAN KİMİ ÜYELERİN BUNLARI DMMM GRUP YÖNETİCİLERİNE İLETMELERİ ÜZERİNE OLAY NET OLARAK ORTAYA ÇIKTI.

Durum,   Demokrat   Muhasebeci   Mali   Müşavirler   Grubu'nun haklı tepkilerine neden oldu.  BUNUN   ÜZERİNE  TESMER,   KARGO ŞİRKETİNE     "BROŞÜRLERİ     GERİ    TOPLATIN"    TALİMATI VERDİYSE   DE,   BROŞÜRLER   ÜYELERE   ÇOKTAN  ULAŞMIŞTI. Gönderinin kendilerinden geri istenmesi kimi üyelerin dikkatlerini çekmiş, iade  etmemişler   ve   bunlar   da   durumu   DMMM   Grup   yürütmesine bildirmişlerdi. Bu belgeler, olayı artık gün gibi ortaya çıkarmıştı!


BU   SOMUT   GERÇEKLER   ÜZERİNE,   OLAY,   DMMMÖNDERİ   VE   AYNI   ZAMANDA  ODA   BAŞKANI   OLAN   MEHMET KOÇ TARAFINDAN TÜRMOB GENEL BAŞKANI MEHMET
TİMUR İLE     DİĞER     YÖNETİM     KURULU     ÜYELERİNE     VE     HATTA DENETLEME  KURULU'NA  İNTİKAL   ETTİRİLDİ.   SORUMLULAR HAKKINDA,     SORUŞTURMA    YAPILMASI     İSTENDİ.     ANCAK, TÜRMOB   TARAFINDAN   SORUMLULAR   HAKKINDA  HİÇ BİR İŞLEM   YAPILMADI.  TÜRMOB   yönetimi,   "bunun   bir   yanlışlık   sonucu TÜRMOB/TESMER Dikmen ANKARA adresinden gönderildiğini, TESMER‘in Çağdaş Muhasebeciler  Grubu için broşür filan bastırmadığını, broşürleri kargo  şirketiyle göndererek ekonomik katkıda bulunmadığını, " söyleyerek olayın   üstünü   örterek,  TESMER   yönetim   kurulu   nezdinde   herhangi   bir inceleme yaptırmadı.

Oysa,   en   azından   bu   broşürlerin   gönderildiği   tarihte,  Tesmer' in matbu evrak baskısı ya da gönderi harcamasını gerektirecek değerlerinin olup olmadığı incelettirilerek olayı aydınlatabilirlerdi.

Bu olay nedeniyle Türmob ’un yaptıracağı inceleme sonuçlarının olumsuz çıkması halinde rakiplerimin bu olayı Oda ve Türmob seçimlerinde ÇDMG aleyhine kullanabilecekleri  endişesinden  dolayı olayın  üzerine  hiç gidilmedi.


İddialar böyle. O   yıllarda   Türmob’  da,   Mehmet   Timur;   Genel   Başkan,   Yahya Arıkan; Genel Başkan Yardımcısı, Nail Sanlı; Genel   Sekreter,   İ. HüseyinYıldız;Genel Sayman görevlerinde bulunuyordu.
REKLAM ALANI
8- Kişisel Gelişim Uzmanı Zafer Yılmaz' la; Diksiyon, İletişim Teknikleri, Kürsüden Dinleyiciye Hitap, Kendimizi Nasıl Tanıtırız, Sesin Kullanımı ve Diyafram Nefes Tekniği Farkındalık Çalışması.
REKLAM ALANI
" Meslek Yasamızın 35. Yılını Kutluyor ve Tüm Meslektaşlarımızı Bekliyoruz."
Gazze Basın Açıklaması