Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor
24 Temmuz 2021 Cumartesi
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için
Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor
Vergi tahsilatı israfa yetişemiyor

Nedim Türkmen - (Sözcü)

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aylık Bütçe Gerçekleşme Raporu Haziran 2021'i açıkladı. Memleket bayram ve tatil telaşı içinde olduğu için ilk 6 aylık bütçe gerçekleşme sayıları pek tartışılmadı. Son birkaç gündür, “Vergi indirimi yapılsın, ekonomi canlansın” sloganları ile birlikte, geçen yılın ilk 6 aylık ile bu yılın ilk 6 aylık sonuçlarını karşılaştırarak bazı sonuçlara ulaşmaya çalışacağım.


Merkezi yönetim bütçesi 2020 yılı Ocak-Haziran döneminde 109 milyar 450 milyon TL açık vermiş iken 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde 32 milyar 540 milyon TL açık vermiştir. Merkezi yönetim bütçe giderleri ocak-haziran dönemi itibarıyla 663 milyar 360 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Faiz harcamaları 90 milyar 870 milyon TL, faiz hariç harcamalar ise 572 milyar 490 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

GEÇEN YIL PANDEMİ NEDENİYLE VERGİLER ALTI AY ERTELENMİŞTİ

Geçen yıl pandemi nedeniyle mücbir sebep halinde sayılan yaklaşık 400 bin mükellefin, 2020 Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına ait vergileri 6 ay ertelenmiş ve tahsilat ertelenen sürelerin sonunda gerçekleşmiştir. Değerlendirme yaparken bu hususun göz önüne alınması gerekmekle birlikte, 2021 yılının ilk 6 ayında vergi tahsilatında çok ciddi bir artış olduğu gerçeği yadsınamaz. Aşağıdaki hazırladığım tabloda geçen yılın ocak-haziran dönemine göre bu yılın ocak-haziran döneminde gerçekleşen vergi tahsilat artışlarını dikkatlerinize sunuyorum:

Yılın ikinci yarısında bütçe dengeleri bozulacak

Bu yılın ilk aylarında ertelenen taleplerin öne çekilmesi, kurların yükselmesi ve fiyatların artışı nedeniyle, dolaylı vergi gelirlerinde çok yüksek artışlar oldu. Yılın ikinci yarısında talebin aynı yükseklikte olmayacağını ve dolaylı vergi kalemlerinde ilk 6 aydaki artışların olmasının mümkün olmadığını şimdiden söyleyeyim. Dolayısıyla bugünlerde dile getirilen “Vergi indirimleri yapılsın, ekonomi canlansın” talebinin karşılık bulması mümkün olmayacaktır. Özellikle otomobildeki ÖTV'nin indirilmesi teklifi dikkate alındığında, daha iki hafta önce BDDK'nın otomobil alımında kredi kullanımını ciddi şekilde sınırlayan düzenlemesini unutmamak gerekir. İktidar, enflasyonla mücadele kapsamında talep artışı olmaması için kredi sınırlamaları getirmektedir. Gelelim asıl konuya, geçen yılın ilk 6 aylık dönemine göre bu yılın ilk 6 aylık döneminde bütçe giderleri yüzde 17.4 artmasına karşılık bütçe gelirlerinde yüzde 38.5 oranında artış olmuştur. Devlet, hem geçen yılın hem de bu yılın ilk 6 aylık döneminde, her 100 lira harcadığında 22 lira açık vermektedir. Tasarruf genelgelerine rağmen devlette tasarruf edilmemesi, “yap-işlet-devret” ve “kamu-özel işbirliği” sözleşmelerinden kaynaklanan yükler nedeniyle iki yakamız bir araya gelmemektedir. Ayrıca faiz giderlerimizin geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın aynı döneminde, yüzde 27.5 oranında artması da önemli bir etkendir.

Ülke yönetiminde tasarruf, en alttan değil en üstten başlar.
6- Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Lütfü Özen' Söz Verdikten Sonra, Başkan Hamit Gören ve İrfan Demirci Konuklara ve Meslek Mensuplarına Teşekkür Ettikten Sonra İktisadi Dayanışma Objektifie Topluca Resim Verdiler.
İki Dönem MMMBD Çorlu Şubesi Başkanlığını Yapan Başkan Aytaç Ersoy ve Kurul Arkadaşları görevlerini tamamladılar.
Sanıldığı gibi 12 Eylül, sadece kendi siyasi geleceğini düşünen birkaç generalin yapmış oldukları darbe değildir.
Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Derneğinin 27 Şubesi Genel Kurullarını Yapıyor.
Fındığın hikâyesi kuruyemişçilerde raflarda yerini almasıyla başlamıyor, esasında bitiyor. Bu hikâye çok uzun hikâyedir.
Vergi uzmanı Dr. Ozan Bingöl, vergi, harç ve cezalara uygulanacak zam oranının belirlenmesinde kullanılan ve geçen sene yüzde 9,11 olan . . .
TÜRMOB Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliğinden:
8 Eylül Dünya Okuma Günü, UNESCO tarafından 17 Kasım 1965 tarihinde ilan edilmiştir. Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, . . . .
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajımız dan dolayı Facebook 30 gün boyunca sayfamızı kilitlemiştir.
03 Eylül 2021 Cuma Günü İşletme Fakültesi Mezunları, 06 Eylül 2021 Pazartesi Gün Siyasal Bilgiler Fakültesi Diploma Töreni Yaparak . . . .
"Yüksek Ticaretlilere Hizmet İçin Yeni Enerji ve Sinerjimizle Gümbür Gümbür Geliyoruz."
Yaşlı bakıcılığı yapan yabancı uyruklu sigortalı çalışan, baktığı kişinin vefatı halinde, mecburen işten ayrılacağı için kıdem tazminatı isteyebilir mi?
Vergi yargısının yargılama usul kuralları İdari Yargılama Usulü Kanunu’nda düzenlenmiştir. Bu kanunda yer alan düzenlemeler içerisinde . . .
Dünkü yazımda, OECD raporunda yer verilen vergi suçlarıyla mücadelede on küresel ilkenin ilk beşini sizlerle paylaşmıştım.
Emlak vergisi belediyelerin en önemli gelir kaynaklarından birisi. Ayrıca mülk sahibi vatandaşların ve şirketlerin her sene ödediği bir . .
Eşimden ayrıldım. Emekli Sandığı'ndan emekli maaşı alıyorum. Babam da Emekli Sandığı'ndan emekli. Ben niye onun maaşını alamıyorum?. . .
Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yılında, kadın nüfus 41 milyon 698 bin 377 kişi, erkek nüfus 41 milyon . . .