Yeni yılda KÇÖ tutarları artacak mı?
05 Şubat 2021 Cuma
Ocak ayına ilişkin kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) 5 Şubat'ta hesaplara yatacak. Ödeme günü yaklaştıkça . . . .
Yeni yılda KÇÖ tutarları artacak mı?
Yeni yılda KÇÖ tutarları artacak mı?

Sezgin Özcan

Ocak ayına ilişkin kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) 5 Şubat'ta hesaplara yatacak. Ödeme günü yaklaştıkça “KÇÖ tutarlarında artış olup olmayacağı” sorusu, sıkça sorulur oldu.

Malum yeni yılda asgari ücret yüzde 21.56 oranında arttı. Buna bağlı olarak KÇÖ alan asgari ücretlinin prime esas kazanç tutarı da arttı. Diğer ücretlilerin ücretlerine de yılbaşından itibaren zam yapılması söz konusu.

Asgari ücretteki artış ile diğer ücretlilere yapılan zamların KÇÖ tutarlarını da artırıp artırmayacağı, doğal olarak merak edilir hale geldi.

★★★

KÇÖ, esas olarak 4447 sayılı İşsizlik Sigortalı Kanunu'nun ek 2. maddesinde düzenlenmiş olup, yasa hükmünde belirtilen sebeplerle işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak azaltılması ya da tamamen durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabiliyor.
Cumhurbaşkanı'nın, üç aylık sürenin altı aya kadar uzatılma yetkisi bulunuyor.

KÇÖ'nün günlük miktarı; çalışan kişinin son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanıyor. Bu hesaplamada, kısa çalışma öncesi son 12 aylık kazanç ortalaması dikkate alınıyor. Bu şekilde hesaplanan KÇÖ miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemiyor.

★★★

Pandemi dönemine ilişkin kısa çalışma uygulaması ise kısa çalışma ödeneğine erişim şartları ve uygulama süresi açısından, ek-2. maddeden ayrışık olarak 4447 sayılı Kanun'a eklenen geçici 23. madde hükümlerine göre yürütülüyor.

KÇÖ almakta olan çalışanın ücretinde artış olması halinde kısa çalışma ödeneğinde artış olup olmayacağı konusunda, ne yasa hükmünde ne de Kısa Çalışma Yönetmeliği'nde herhangi bir hüküm bulunmuyor.

Kısa çalışmanın esasen üç aylık süre için uygulanmak üzere getirilmesi nedeniyle kısa çalışma döneminde ücretlerde artış olabileceği öngörülmediğinden ya da başlangıçta belirlenen kısa çalışma ödeneği tutarının daha sonra değişmesinin söz konusu olmayacağı başlangıçta öngörüldüğünden, bu konuda bir hüküm ne kanunun ek 2. maddesine ne de geçici 23. maddesine koyulmamış.

★★★

Mevcut yasal düzenlemelere göre, KÇÖ almakta olan çalışanın ücretinde değişiklik ya da artış olması halinde, devam etmekte olan KÇÖ tutarlarında artış olmayacağı değerlendirilmektedir.
Zira ücret artışı KÇÖ tutarını etkileyecek, bu bağlamda KÇÖ'ye esas alınan son 12 aylık prime esas kazanç ortalaması yeniden hesaplanması usulü benimsenmiş olsaydı, 2020 Nisan ayından bu yana asgari ücretlinin ve 2020 yılında ücretine zam yapılan çalışanın 12 aylık prime esas kazanç ortalaması her ay değiştiğinden, 2020 Nisan ayından bu yana ödenen kısa çalışma ödeneği tutarlarının her ay değişmesi gerekirdi.

Ancak bu durum, KÇÖ tutarlarının yılbaşı itibarıyla geriye doğru 12 aylık kazanç ortalamaları esas alınarak güncellenmesine engel değil. Zira yasada aksine de bir hüküm yok.

★★★

Diğer yandan, KÇÖ miktarının aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemeyeceğine ilişkin yasa hükmüne göre, 2020 yılı KÇÖ üst sınırı 4.414 lira olup, bu tutar 7.358 liranın yüzde 60'ına karşılık geliyordu. Yeni asgari ücretle birlikte 2021 yılında KÇÖ'nün üst sınırı günlük 178.88 lira, aylık 5.366 lira olacak. Buna göre, aylık brüt ücreti 7.358 lira ile 8.944 lira arasında olanların KÇÖ tutarlarında artış söz konusu olabilecek. (Sözcü - 03.02.2021)
16 - Yönetim Kurulunun İbra Edilmesinden Sonra, Başkan Olgun Bazı Bilgilendirmelerde Bulundu, Daha Sonra YMM Ahmet Gündüz Teşekkür Konuşmasını Yaptıktan Sonra Başkan Olgun'un Genel Kurul Duyurusunun Ardından Seçimlere Geçildi. (SON)
Hazine ve Maliye Bakanlığı GİB tarafından 09/02/2021 tarihli ve 31390 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan 509 Sıra Nolu Vergi Usul Kanunu . . .
18 ve 19 Seri No.lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliğ Taslakları Gelen Görüşler de Dikkate Alınarak Güncellenmiştir.
Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ilk kez evlerde ve online olarak kutlanacak. . . .
23 Nisan 1920, Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilan ettiği . .
23 Nisan kutlamalarıyla ilgili tartışmalar sürerken İçişleri Bakanlığı'ndan yeni bir genelge geldi. 23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı . . . .
Erdoğan, turizm sektöründe de mayısta sona erecek KDV indirimlerinin haziran sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.
İçinde bulunduğumuz ayın kurumlar vergisi mükellefleri için yıllık beyanname dönemi olması dolayısıyla bende kurumlar vergisi . . . .
Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nca (BSMMMO), Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Blockchain Girişimcisi . . . .
1996-2010 Dönemi Konya SMMM Oda Başkanı, 2010-2013 Dönemi TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜRMOB'un Etik Kurulu Üyesi, AHMET İÇYER’in vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
İçişleri Bakanlığı tarafından tüm il valiliklerine gönderilen 14/04/2021 tarihli ve 6638 sayılı Genelge ile kısmi kapanma tedbirleri belirlenmiş,
Mücbir sebep ilan edilmeyecek ise serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ve bu meslek . . .
7061 Sayılı “Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 41’inci maddesi ile 3065 sayılı
T.C. Merkez Bankası Döviz Kurları (2021- 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Bazı belediyeler, makam araçlarını itfaiye öncü aracı gibi göstererek vergi kaçırmıştır. Yapılması gereken bellidir. . . . .
7256 sayılı yapılandırma Kanununa yasal süresinde başvurmak şartıyla taksitle . . .
Pandemi yasakları sebebiyle yurtdışına gitme ya da yerleşme düşüncesi kesinlikle hız kesmedi. Gençler ülkesinin çöken sosyo-ekonomik
Gazetemizde 1 Mart 2021 tarihinde yayınlanan “Vergi Reform Paketinin ayrıntıları belli oldu!” başlıklı yazımda, kamuoyuna