Son yıllarda Maliye’nin mesaisini en fazla alan konulardan bir tanesi “naylon fatura” olarak bilinen sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı . . .
Anayasa 73/1 maddesinde “herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergi ödemekle yükümlüdür”
7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 12/3/2023 tarihli Resmi . . . . .
Gelir İdaresince verilen özelgelerden seçilmiş bazılarının özetine, yorum yapmadan zaman zaman bu köşede yer vermeye çalışıyorum.
Mayıs ayının emlâk vergisi için birinci taksitin ödenme ayı olmasını da nazara alarak, bu yazımı emlâk vergisi ile ilgili bir konuya ayırayım, . . .
Kamu borçlarına yapılandırma için başvuru tarihi bir ay uzatılıyor. Cumhurbaşkanı kararıyla yapılandırma için başvuru süresi bir ay . . . .
(2023 - 2022 - 2021 - 2020 -2019 -2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 ve Diğer Yılları İçerir)
Yılın ilk 4 ayındaki bütçe açığının 2022’nin 2.75 katına çıktığını ifade eden Ozan Bingöl, seçim sonrasında yeni vergiler konularak acı . . . . .
Hazine ve Maliye Bakanlığı, merkezi yönetim bütçe gerçekleşmelerini açıkladı. 2023 yılı Ocak-Nisan dönemi vergi gelirleri tahsilatı geçen . . . . .
Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun;
TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı;
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
7440 Sayılı Kanun’un 3. maddesinde yapılan düzenlemelerle, kanunun yayımlandığı 12 Mart 2023 tarihi itibariyle, Hazine ve Maliye . . . .
02/09/2021 tarihli ve 31586 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 531 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 7 nci maddesinin (1)
Hemen belirtelim, emtia stok beyanı, mükelleflerin yapılandırma yasalarında en çok ilgi gösterdiği birkaç düzenleme arasında yer alıyor. . . .
İdari para cezası; Kabahatler Kanunu ve diğer özel kanunlarda düzenlenen kabahatler kapsamında öngörülen ve kamu kurumlarınca . . . .
Pazar günü yapılan seçimler iyisiyle kötüsüyle bitti. Saçlar döküldü keller görüldü. Çok stresli bir seçim dönemini geride bıraktık.
Kıdem tazminatının gider yazma zamanı konusunda vergi mevzuatı açık değil. Sigorta primi işveren hissesinin ödeme zamanı konusunda . . . .
14 Mayıs 2023 Tarihinde Yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Seçimi Oy Oranları ve Oyların Dağılımı
TAHSİLAT GENEL TEBLİĞİ (SERİ: B SIRA NO: 18) ile idari para cezaları için genel usul kanunu olan 30/03/2005 tarihli ve 5326 sayılı . . . .
Evet, tam da düşündüğünüz gibi, konu, 7440 sayılı Yapılandırma Yasasının başvuru ve ilk taksit ödeme süreleri ile ilgili. . . . .
17 Mayıs 2023 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2023 I. Geçici Vergi Dönemine (Ocak-Şubat-Mart) ait Gelir ve Kurum Geçici Vergi . . . .
Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen Kooperatifçilik Eğitimleri Oda hizmet binasında başladı. . . . . .
Türk Ticaret Kanunu’nun 64’üncü maddesi gereği olarak “Her tacir, ticari defterleri tutmak ve defterlerinde . . . .
Geçmişten günümüze ülkemizin bağımsızlığı için, üreten Türkiye için çaba gösteren tüm annelere, Diyarbakır annelerine ve meslek . . . .
Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun...Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun.... . . .
Seçim sürecine girdiğimiz bu günlerde artık Popülizmi anlatmanın tam da zamanı diye düşünüyorum. . . . . .
Emlak Vergisi'nde 2023 yılı 1. taksidinin ödeme süresi 31 Mayıs 2023'te sona eriyor. Bu yıl ödenecek Emlak Vergisi tutarı, . . . .
Son günlerde en çok sorulan sorulardan birisi de, yapılmış bulunulan matrah ve vergi artırımlarından kısmen veya tamamen vazgeçilip . . . .
Anayasamızın 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. . . . .
Bu konu, benim için artık geleneksel bir yazı konusu haline geldi. Çünkü Mayıs ayı, muhtasar-prim hizmet beyannamesi, . . . .
Maliklerin serveti üzerinden alınan emlak vergisi, mükellef sayısı itibariyle en eski ve geniş kapsamlı vergi olup, özel mülkiyet hakkının. . . .
Ödeal, İSMMMO Silivri İlçe Temsilciliği ile müşterek düzenlemiş olduğu Kahvaltılı Etkinlikte Silivri Yelken Restoranda bir araya geldi.
Vergiye uyumlu mükellef indirimiyle ilgili çok makale yazdım. Karışık bir konu. Yasal düzenleme defalarca değişti ama karışık olması . . . . .
Yurt dışından döviz olarak elde edilen ücretin vergilendirilmesi. İlgide kayıtlı özelge talep formunda, Türkiye'de kanuni ve iş merkezi bulunmayan Finlandiya mukimi …
İstanbul SMMM Odası (İSMMMO), 2006 Yılında " Nasıl bir 2023 düşünüyorsunuz " soru üzerine çocukların yaptığı resimleri, 17 yıl sonra . . .
Matrah ve vergi artırımı, 7440 sayılı Yapılandırma Kanunu’nda yer alan, iş dünyası ve vergi mükelleflerinin en çok ilgi gösterdiği 3 önemli . . .
Vergi barışı olarak da bilinen 7440 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun”. . .
1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel . . . .
Depremden etkilenen Meslek Mensuplarımız için; yeni e-imza alımı ve mevcut e-imza yenilemeleri 1 YIL ÜCRETİSİZ!
Anayasa Mahkemesi verdiği kararla, TÜRMOB’un mesleki konularda düzenleme yapma yetkisini Bakanlık onayına bağlayan düzenlemenin . . . .
Genel seçimlerde çeşitli partilerden milletvekili adayı olan meslek mensupları, BSMMMO Meclis Toplantısı’nda bir araya gelirken,
1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliğinde yer alan açıklamalar doğrultusunda . . . .
Ülke nüfusumuz 85 milyon olmasına rağmen; çalışan toplam işgücümüz 30 milyon kişi civarında. Yani, 1 kişi çalışıp 3 kişiye bakıyor.
2 Şubat 2023 tarihli Nasıl Bir Ekonomi Gazetesinde yayımlanan “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması, Matrah-Vergi Artırımı ve Stok, . . . .
Kurumlar Vergisi Kanununun 12. maddesi ile kurumların, ortaklarından veya ortaklarla ilişkili kişilerden doğrudan veya . . . .
Bir çekin düzenlenmesi için, düzenleyenin emrine tahsis edilmiş bir karşılık bulunması ve düzenleyenin bu karşılık üzerinde çek . . . . .
Kurumlar vergisi beyan dönemi iki gün sonra bitiyor. Beyan döneminin bitmesi ve seçim ortamı nedeniyle bir süre önemli vergi . . . .
1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliğinde yer alan açıklamalar doğrultusunda . . .
TÜİK'e göre nisanda tüketici enflasyonu aylık yüzde 2,39, yıllık yüzde 43,68 oldu. ENAG'a göre ise nisanda tüketici fiyatları aylık yüzde 4,86, . . .
1 Seri No.lu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliğinde yer alan açıklamalar doğrultusunda . . .
Milletvekili Adayı Mali Müşavirler Oda Meclis Toplantısında Buluşacak.


REKLAM ALANI
4- Temsilci Yardımcısı Yeter Aydın Sunumlarını Yapması ASAY ve AKEAD Yazılım Çözümleri Danışmanlık Adına Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Soytan'ı Kürsüye Davet Etti.
REKLAM ALANI